تبلیغات
مجله علمی | آموزشی | فرهنگی - گرانی در سفره افطار بیداد می کند
تبلیغات Xامروز :

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 3 مرداد 1391
گرانی در سفره افطار


قیمت کالاها خدمات در آستانه ماه رمضان بین ۱۸ تا صد درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است. 

مقایسه آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی در خصوص قیمت خرده فروشی کالاهای اساسی در شهرها نشان می‌دهد قیمت اقلام و کالاهای مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان افزایش شگرفی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده و رشد قیمت‌ها بین ۱۸ تا صد درصد بوده است. 

در حالی تمامی قیمت‌ها از لبنیات تا حبوبات و مواد پروتئینی رشد کرده است که گزارش بانک مرکزی حکایت از کاهش حدود ۱۹۹ تومانی قیمت تخم مرغ در هفته منتهی به ۱۶ تیرماه نسبت به هفته منتهی به ۱۷ تیرماه در سال ۱۳۹۰ دارد. 

سال گذشته در چنین روزهایی بحران تخم مرغ در بازار وجود داشت.قیمت هر شانه تخم مرغ در سال گذشته حتی به ۹ هزار تومان نیز رسید و یک سال بعد بحران گریبان بازار مرغ را گرفته است.هر چند بحران تخم مرغ رفع شده است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت تخم مرغ ۴۹۵۸ تومان بوده است که این رقم در سال گذشته ۵۱۵۷ تومان اعلام شده بود. 
بر اساس این گزارش قیمت اقلام خوراکی در مرداد ماه سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۲۴ درصد افزایش یافته است. 

این وضعیت نشان دهنده رشد شتابان قیمت اقلام مصرفی در ایران است. جدول زیر قیمت برخی کالاهای اساسی در سبد خانوار و میزان افزایش آنها نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می دهد. 

پس از هدفمندی یارانه ها روند رشد قیمت ها تسریع شد. اقتصادایران سال هاست که تورمی است و هر ساله ارزش پول ملی کاهش یافته و قیمت ها افزایش می یابد اما در دو سال اخیر این روند تشدید شده است.

جدول مقایسه برخی قیمت ها:

گرانی در سفره افطار

طبقه بندی: مطالب و اخبار جالب، 
برچسب ها: گرانی در سفره افطار،
ارسال توسط میلاد حیدری
میلاد حیدری پرتال گوگلستان
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به کدام سری آموزش علاقه خواهید داشت؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
تیلیغات